Wybierz język(polski)

AGROTECH 2018 z sukcesami

Tony sprzętu rolniczego zgromadzonego w 11 halach na rekordowej powierzchni ponad 63 000 metrów kw. podczas 24. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Targach Kielce robiły wrażenie na ponad 70 000 zwiedzających. Wszechstronna ekspozycja przeszło 700 wystawców z 24 krajów świata oraz kilka intratnych umów podpisanych w czasie targów sprawiły, że AGROTECH zapisał się w historii jako wystawa z sukcesami.

– Targi AGROTECH, odbywające się w dniach 16-18 marca udowodniły po raz kolejny, że są jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie wystaw branży rolniczej w Polsce. Mimo tego, że mroźna i śnieżna pogoda spłatała nam figla, to jednak targi odwiedziło dziesiątki tysięcy rolników – mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce. – Podczas trzech dni targowych podpisano intratne dla firm umowy, między innymi pomiędzy Ursusem, a świętokrzyską firmą Mesko-Rol, dzięki czemu czołowy polski producent ciągników będzie produkował nowe zgrabiarki i kosiarki pod swoją nazwą. To nie jedyna umowa zawarta podczas targów. Wiele faktów świadczy o randze AGROTECHU, wybieranego na prestiżowe miejsce zawierania kontraktów i biznesowych spotkań. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Targach Kielce to dziś jakość i uznana marka. To także wielkie święto polskich rolników, cieszymy się, że są z nami od 24 lat.

Wizyta ministra i laureaci nagród

Targi odwiedził w pierwszym dniu Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Targi Agrotech doskonale wpisują się w rządowe plany rozwoju polskiej wsi, promocji polskich firm. To miejsce z tradycją, z renomą w branży – mówił wiceminister podczas uroczystości otwarcia. – Liczna obecność rolników wskazuje, że to wydarzenie potrzebne i dla nich ważne.

Po zapoznaniu się z ekspozycją polskich firm, minister Zarudzki wziął udział w spotkaniu z rolnikami i uczestniczył w gali targów AGROTECH po raz pierwszy wręczając Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kategorii osobowość otrzymał ją dr hab. Krzysztof Niemczuk, prof. nadzw., Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. W kategorii „Firma z sukcesem” wiceminister wręczył nagrodę dla firmy Samasz. Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, został przyznany firmie Swimer Łukasz Otremba – za 10 letnie doświadczenie i wysoką jakość produkowanych dla rolnictwa wyrobów z tworzyw sztucznych.

W trakcie uroczystej gali targów AGROTECH, 16 marca, przyznane zostały w obecności wiceministra wyróżnienia i medale XXIV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XVIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Szczegółowa lista nagrodzonych dostępna jest pod adresem: http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,wyroznienia-i-medale-targow-agrotech-i-las-expo-przyznane,23607.chtm

Od technicznych zabytków po najnowsze ciągniki

Od 16 do 18 marca krajowi i światowi liderzy techniki rolniczej zaprezentowali wszystko co najlepsze w ich ofertach. Jak zwykle interesujące stoiska z atrakcjami przygotowały między innymi: New Holland z najnowszymi ciągnikami jak T4.75S oraz T7. Case IH obok nowoczesnych ciągników zaprezentował także ładowarkę teleskopową, która otrzymała Złoty Medal Targów Kielce za nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Przez trzy dni, podczas AGROTECHU świętował na swoim stoisku John Deere, obchodząc 100-lecie swojego pierwszego ciągnika. Obok najnowszego sprzętu można było podziwiać kolekcjonerskie okazy – między innymi traktor grający w filmie ”Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

Podczas kieleckich targów Zetor zaprezentował model ciągnika MAJOR HS 80 w nowym designie. Zobaczyć można było maszyny uhonorowane nagrodami dla „Maszyny Rolniczej Roku 2017”. Równie ciekawie prezentowały się ekspozycje znanych światowych brandów jak Class, Same Deutz-Fahr, Kuhn. Polski „Niedźwiedź” czyli marka Ursus chwaliła się między innymi swoim modelem C-380. Atrakcjami witały rolników marki Kubota, Korbanek, Bury, Krukowiak, Syngenta, Yara, Jarmet, Bomet i setki innych producentów. W Targach Kielce masowo grano także w Pure Farming 2018 – miłośnicy tej gry mogli wypróbować jej nowe opcje już podczas wystawy.

Duża dawka rolniczej wiedzy

Oprócz prezentacji nowoczesnej techniki rolniczej, międzynarodowe targi AGROTECH 2018 stanowiły solidną dawkę świeżej wiedzy – od przepisów i ubezpieczeń, po konferencje i konsultacje z ekspertami oraz warsztaty i spotkania organizowane przez wystawców na stoiskach. Na przykład na stoisku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy pod okiem specjalistów wypełniali e-wnioski o dopłaty. Konsultacje, porady, spotkania z ekspertami trwały przez trzy dni na wielu stanowiskach rolniczych instytucji.

W drugim dniu targów AGROTECH odbyło się Forum Nasienne zorganizowane przez Polską Izbę Nasienną. Dotyczyło ono korzyści płynących ze stosowania nasion kwalifikowanych. W dyskusji udział wzięli: Leszek Chmielnicki, Prezes IPN, dr Tadeusz Oleksiak, IHAR – PIB w Radzikowie, dr Tadeusz Sobczyński, CDR w Minikowie, Szymon Szczodrak, ARiMR OR w Kielcach oraz Karolina Barancewicz z Polskiej Izby Nasiennej w Poznaniu. Zaproszeni specjaliści mówili o biologicznych czynnikach wzrostu plonowania zbóż w integrowanej ochronie zbóż, ekonomiczno-organizacyjnych przyczynach niewykorzystania potencjału plonowania roślin w gospodarstwach rolniczych oraz zmianach w funkcjonowaniu systemu dopłat do materiału siewnego i płatności bezpośrednich w roku 2018.

Finał olimpiady i najlepsi blogerzy w Targach Kielce

Tradycyjnie podczas targów AGROTECH miał miejsce finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W ostatnim etapie konkursu, którego organizatorem był Związek Młodzieży Wiejskiej, zmierzyło się 10 najlepszych uczestników. Laur zwycięstwa przypadł Romanowi Bathelt, na drugim miejscu uplasował się Andrzej Szubert, trzeci był Dawid Nenczak.

W ciągu trzech targowych dni na niemal na każdym stoisku odbywały się eventy, a zwiedzający mogli liczyć na niespodzianki. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie blogerów rolniczych z ich fanami. Do Targów Kielce na AGROTECH przyjechali Magda Urbaniak, autorka bloga TRACTORmania – dziewczyna na traktorze, Piotr Kaliski- „Rolnik Szuka” oraz Michał Słomski - Słomek14. Na spotkaniu pojawiły się tłumy osób, które chciały zadać pytanie, zrobić selfie z blogerami czy uścisnąć ich dłonie.

LAS-EXPO po raz osiemnasty

Od 18 lat targom AGROTECH towarzyszy ekspozycja Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W 2018 roku zgromadziła 50 firm z Polski, Włoch, Słowenii i Niemiec. Ekspozycja prezentowała między innymi: narzędzia, urządzenia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna. Pojawiły się tradycyjnie środki ochrony przed szkodnikami, szkółkarstwo, systemy monitoringu i ochrony przeciwpożarowej lasów. Ekspozycje znanych marek można było znaleźć zarówno w halach, jak i na terenie zewnętrznym, i choć kapryśna pogoda przedwiośnia sprawiała, że prezentacje działania maszyn na żywo były utrudnione, to jednak znajdowały fanów.

Podobnie jak w latach ubiegłych targi LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Andrzeja Koniecznego. Gościem targów 2018 był natomiast dr Andrzej Matysiak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, który wziął udział w uroczystości otwarcia targów.

Tegoroczna wystawa nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”. Zainteresowani mogli rozmawiać z leśnikami o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej oraz korzyściach z niej płynących dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Można było liczyć również na specjalistyczne porady dotyczące szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Fachowców pytano również o nowe technologie, maszyny i urządzenia stosowane w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu.

Atrakcją targów LAS-EXPO od lat są popisy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich, działającego przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Ich muzyki nie zabrakło również w tym roku, zarówno podczas uroczystości otwarcia i gali, jak również w ciągu trzech targowych dni.

Prawdziwe emocje wzbudzały pokazy uzdolnionych artystycznie drwali, którzy na oczach zwiedzających rzeźbili w balach drewna przy pomocy pił elektrycznych. Ich zmagania na zewnątrz hal wystawienniczych obserwowali z zainteresowaniem zwiedzający.

Zobacz, jak wyglądały targi AGROTECH 2018:
https://youtu.be/Xo7yxpFd3cA

Zapraszamy na jubileuszową, XXV edycję targów AGROTECH i XIX LAS-EXPO
15-17 marca 2019 roku do Targów Kielce!

Dodano: 2018-04-03

Galeria zdjęć

Kalendarium targowe

PonWtŚrCzwPtSbNdz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Targi na mapie

Mapa Koszalin Szczecin Zielona Góra Poznań Wrocław Opole Katowice Kraków Rzeszów Kielce Lublin Warszawa Łódź Bydgoszcz Gdańsk Olsztyn Białystok Bielsko-Biała

Szukaj hoteli:


Od

calendar

Do

calendar

Komunikacja