Wybierz język(polski)

Targi

Jarmark św. Dominika 2013

Miejsce: Gdańsk, ul. Długi Targ 1 Strona www: http://www.mtgsa.com.pl
Od: 2013-07-27 Do: 2013-08-18 Godziny otwarcia: 9:00-22:00 Cena biletu wstępu: - zł

Jarmark św. Dominika jest imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarszą, najsłynniejszą i największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.
Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2012 r. odwiedziło go 6,5 mln gości!

Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej - starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów - z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty - rok temu na jarmarkowej scenie zagrali m. in. John Porter, Paula i Karol, Łąki Łan, Village Collectiv, chóry gospelowe z Anglii, Austrii i Polski, soliści scen operowych, carilloniści i gdańscy filharmonicy.

Jarmark św. Dominika otrzymał wiele nagród :
2003 - Top Produkt Pomorza – plebiscyt czytelników Dziennika Bałtyckiego, Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej
2008 - Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Certyfikat „Złoty Produkt Turystyczny w Polsce” - finałowa Piątka Laureatów
2010 - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za organizację Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika – Światowy Dzień Turystyki.

Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już 750 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania Jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku.

Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika.

Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe.
Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na Jarmarku można było nabyć kaszubską ceramikę, czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, bursztyny, itd...
Na sierpniowe Jarmarki przybywało do Gdańska ok. 400 statków a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub, jak w przypadku Długiego Targu ,od jego kształtu.

Jarmark św. Dominika stał się ważnym świętem dla miasta, na którym pojawiała się szlachta, a nawet sam król. Dla gdańszczan najbardziej pamiętny był jarmark z 1310 roku, kiedy to korzystając z nieobecności w mieście króla Władysława Łokietka, Krzyżacy po raz pierwszy złupili miasto, mordując część kupców i ludności, przebywających na Jarmarku.

Jarmark św. Dominika trwał w Gdańsku bez przerwy przez kilka wieków. Dopiero II Wojna Światowa spowodowała, że zniknął z Gdańska na 33 lata. W 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczoru Wybrzeża” -  powrócono do tradycji Jarmarku. W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Na specjalnych pokazach nazywanych „Żywym Żurnalem” można było zobaczyć najnowsze, polskie kolekcje odzieżowe.

Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.
Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.

 

Międzynarodowe Targi Gdańskie

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA specjalizują się w organizowaniu branżowych imprez dla wielu dziedzin gospodarki: targi i wystawy, kongresy i konferencje, seminaria  i szkolenia, zjazdy i zloty, wystawy gospodarcze, jarmarki, imprezy plenerowe i masowe.

MTG SA są członkiem Polskiej Izby Przemysłu Targowego; w rankingach od lat lokują się w czołówce krajowych organizatorów targów. Współpracują z grupą organizacji i instytucji, których statutowa działalność obejmuje międzynarodową wymianę, integrację bałtycką, europejską i regionalną oraz rozwój poszczególnych gałęzi i branż gospodarczych (samorządy terytorialne i gospodarcze).

MTG SA realizują kilkanaście własnych projektów targowych rocznie (w tym pięć o zasięgu międzynarodowym), a także specjalizują się w organizacji imprez plenerowych. Dwa wygrane przetargi zakończone Umową z Miastem Gdańsk na orgaznizację jarmarków umożliwiają MTG realizację Jarmarku św. Dominika i Jarmarku Bożonarodzeniowego od 1996 r.

Od kwietnia 2012 roku MTG SA mają nową siedzibę - AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Nowoczesna infrastruktura, centrum konferencyjne na ponad tysiąc miejsc umożlwiają realizację wydarzeń o charakterze targowym, a także organizację konferencji, seminarów, szkoleń czy warsztatów.

Gdańsk - Stare Miasto
Długi Targ 1
80-836 Gdańsk

Punkty informacyjne

Cztery stanowiska, zlokalizowane w centralnych punktach Jarmarku naulicach: Długi Targ, Szeroka, Piwna, Grobla I;

W każdym punkcie informacyjnym pamiątkowy certyfikat i księga wpisów. Nośniki informacyjne „Tu jesteś”.
ośniki wyznaczające trasę zwiedzania jarmarku i kierujące do kolejnych atrakcji programowych (mapka terenu, program jarmarku, opis miejsca, w którym dany nośnik jest ustawiony).

Gdańsk to miasto położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Zakres branżowy:

Wielobranżowa

 

Dodane komentarze:

Kalendarium targowe

PonWtŚrCzwPtSbNdz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Targi na mapie

Mapa Koszalin Szczecin Zielona Góra Poznań Wrocław Opole Katowice Kraków Rzeszów Kielce Lublin Warszawa Łódź Bydgoszcz Gdańsk Olsztyn Białystok Bielsko-Biała

Szukaj hoteli:


Od

calendar

Do

calendar

Komunikacja